
WEIGHT: 48 kg
Breast: 2
1 HOUR:30$
NIGHT: +50$
Sex services: TOY PLAY, Disabled Clients, Sex oral without condom, BDSM (receiving), Cum on breast
Sign in. Open access. Send email. Copy url:. Magdalena Roessler-Górecka. Bożena Kłysz. Joanna Barbara Seniów. Wstęp Zespół odwracalnej tylnej encefalopatii posterior reversible encephalopathy syndrome — PRES , opisany po raz pierwszy w r. Na obraz kliniczny składają się najczęściej bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości od splątania do śpiączki , zaburzenia widzenia głównie dwojenie obrazu lub ślepota korowa oraz napady padaczkowe Dałek i wsp.
Rzadziej współwystępują niedowłady połowicze z objawami piramidowymi, dystonia, dysmetria, zaburzenia odruchów źrenicznych, ataksja, dyzartria czy dysfagia Pedraza i wsp. Do rozpoznania PRES konieczne jest stwierdzenie zmian radiologicznych w rezonansie magnetycznym magnetic resonance imaging — MRI głowy, wskazujących na obrzęk istoty białej w obszarach z tylnego kręgu unaczynienia Pedraza i wsp. Chorzy poza badaniem neurologicznym sporadycznie poddawani są kompleksowej ocenie neuropsychologicznej, jednak dane z piśmiennictwa wskazują na możliwość występowania w obrazie klinicznym istotnych dysfunkcji poznawczo-behawioralnych głównie w zakresie uwagi, funkcji wzrokowo-przestrzennych i wykonawczych Pedraza i wsp.
Mniej typowe manifestacje PRES mogą obejmować np. Zespół odwracalnej tylnej encefalopatii to schorzenie przede wszystkim o znaczeniu kliniczno-neuroradiologicznym, jego etiologia jest jednak znacznie zróżnicowana.
Od r. Wraz z rozwojem medycyny wykazano, że zespół objawów klinicznych i radiologicznych kojarzony dotychczas wyłącznie z kryzą nadciśnieniową gwałtownym wzrostem RR może mieć jednak bardziej zróżnicowaną etiologię. Istotnie, najczęstszą przyczyną jego wystąpienia jest nagły wzrost ciśnienia tętniczego Pedraza i wsp. Szczególnie na to narażone są naczynia tylnego kręgu, stosunkowo słabo zaopatrzone we włókna współczulne Dałek i wsp. Dodatkową rolę może odgrywać uszkodzenie śródbłonka naczyń przez leki immunosupresyjne oraz czynniki infekcyjne lub związane ze współistnieniem cukrzycy, dyslipidemii czy nikotynizmu.
W piśmiennictwie wymienia się jednak także inne czynniki etiologiczne: stosowanie leków immunosupresyjnych, rzucawkę u kobiet w ciąży, wstrząs septyczny, porfirię, choroby układowe, zespół nerczycowy, kryzę hiperkalcemiczną, zabiegi transplantacji narządów, endarterektomię, zastosowanie dożylnego środka kontrastowego do badań radiologicznych, leczenie chemioterapeutykami, hipomagnezemię i hipercholesterolemię Brubaker i wsp.